Sectional Committees

Sectional Committees assess candidates nominated to the Fellowship and make recommendations for election.

A list of previous Sectional Committee Chairs can be found below. We have have produced a briefing note on unconscious bias for committees electing new Fellows as part of our ongoing work on equality and diversity.

 

Sectional Committee 1

Physics, chemistry, biochemistry, structural biology, mathematical sciences including statistics, informatics, imaging and engineering applied to biomedicine

  • Dr Harren Jhoti (Chair)
  • Professor Dario Alessi
  • Professor Jason Chin
  • Professor Elaine Holmes
  • Dr Roman Hovorka
  • Professor Eileen Ingham
  • Professor David Klenerman
  • Professor Susan Lea
  • Professor Daniel Rueckert
  • Dr Sarah Teichmann

Sectional Committee 2

Cellular and developmental biology, microbiology and immunology, genetics

  • Professor Dan Davis (Chair)
  • Professor Andrew Baker
  • Professor Dorothy Bennett
  • Professor Gurdyal Besra
  • Professor Judith Breuer
  • Professor Frances Brodsky
  • Professor Panos Deloukas
  • Professor Paul Farrell
  • Professor Janet Lord
  • Professor Keith Matthews
  • Professor Ashley Moffett
  • Professor Alison Simmons
  • Professor Nicole Soranzo
  • Professor Andrew Wilkie

 

Sectional Committee 3

Neuroscience (including neurology and neurosurgery), physiology, pharmacological sciences

  • Professor Barbara Sahakian (Chair)
  • Professor John Aggleton
  • Professor Roger Barker
  • Professor Julia Buckingham
  • Professor Derk-Jan Dijk
  • Professor Seth Grant
  • Professor Linda Greensmith
  • Professor Giles Hardingham
  • Professor Mandy MacLean
  • Professor Giovanna Mallucci
  • Professor Rodrigo Quian Quiroga
  • Professor Sarah Tabrizi

 

Sectional Committee 4

Medical and veterinary specialties and paediatrics

  • Professor David Adams (Chair)
  • Professor Melanie Davies
  • Professor Sadaf Farooqi
  • Professor David FitzPatrick
  • Professor Tony Green
  • Professor Ian Hall
  • Professor Gideon Lack
  • Professor Mala Maini
  • Professor Sarah Rowland-Jones
  • Professor Rhian Touyz
  • Professor Sir Doug Turnbull
  • Professor Jørgen Vestbo
  • Professor Brian Walker

 

Sectional Committee 5

Surgery, anaesthesia, oncology, clinical pathologies, radiology, oral health, ophthalmology, reproductive health

  • Professor Irene Tracey (Chair)
  • Professor Jane Apperley
  • Professor Phillip Bennett
  • Professor Andrew Biankin
  • Professor Graeme Black
  • Professor Peter Brocklehurst
  • Professor Rebecca Fitzgerald
  • Professor Steve Halligan
  • Professor Christine Harrison
  • Professor Christopher Nutting
  • Professor Ruth Plummer
  • Professor John Primrose

 

Sectional Committee 6

Psychiatry, psychology and mental health, behavioural science, genomics,  epidemiology, clinical trials, population health sciences and global health

  • Professor Tim Peters (Chair)
  • Professor Louise Arseneault
  • Professor Chris Brewin
  • Professor John Edmunds
  • Professor Azra Ghani
  • Professor Ian Goodyer
  • Professor Francesca Happé
  • Professor Diana Kuh
  • Professor Matthew Lambon Ralph
  • Professor Jill Pell
  • Professor Paula Williamson
  • Professor Mark Woolhouse

 

Sectional Committee 7 

Primary care, health services research, health informatics, health improvement, social sciences, humanities, law, policy, communication or leadership as applied to health or biomedical science

  • Professor Dame Jessica Corner (Chair)
  • Professor Sheila Bird
  • Professor John Brazier
  • Dr Jennifer Dixon
  • Professor Gary Ford
  • Professor Irene Higginson
  • Professor Alison Holmes
  • Professor Susan Jebb
  • Professor Frank Kelly
  • Professor Kamlesh Khunti
  • Professor Sallie Lamb
  • Professor David Mabey

 

Sectional Committee 8

Individuals primarily based in the commercial sector including, but not limited to, pharmaceuticals, biotechnology, devices, diagnostics and digital technology industries

  • Professor Caroline Savage (Chair)
  • Professor Bent Jakobsen
  • Professor Trevor Jones
  • Dr Fiona Marshall
  • Dr David Roblin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Explore more about the Academy

Staff contacts


East Anglia Regional Fellows event 2019

Book Now

Winter Science Meeting 2019

Book Now

Mentoring Masterclass - London

Book Now
View more
 
 
 
 
 
 
FB Twitter Instagram Youtube